11.-12. oktoobril aset leidev kahepäevane elektrivaldkonna noortefestival annab võimaluse ronida 4-meetrise tellingutest torni otsa. Selle ja teiste praktiliste tegevustega pikitud elektrivaldkonna haridusfestivali Positron eesmärk on tuua 14-24 aastased noored elektrialale lähemale läbi praktiliste tegevuste. Kohapeal saab tutvuda valdkonna ekspertide, ettevõtjate ja õpivõimalustega.
“Tuhanded noored üle Eesti saavad Eesti Näituste messikeskuses kahe päeva vältel kogeda ja katsetada mitmesuguseid valdkondlikke ameteid alates elektrikutööst võrguinseneri elukutseni välja. Kõrgtöödeala varustusega neljameetrise torni otsa ronimise kõrvale oleme loonud veel mitmeid erineva raskusastmega töötube, mida viivad läbi oma ala tõelised spetsialistid, ka toome lavale põnevad inimesed kaasahaaravate esitlustega. Veel on mitmesuguseid proovilepanekuid, mida tuleb ise kogema tulla ja muidugi ei puudu nendes päevades show, mis on noortele atraktiivne,” kirjeldas peakorraldaja Jüri Luud Positronil sündima hakkavat.
Positroni noortesuuna juht, 22-aastane Brenda Pent, kes on TalTech elektroenergeetika ja mehhatroonika vilistlane ja kes oma igapäeva tööelus tegeleb elektrivõrkude planeerimisega, ütles, et elektriala pakub noortele põnevaid väljakutseid ja kindlat tulevikku. “Nagu mõni aeg tagasi meediast läbi käis, siis järgneva kümne aasta jooksul vajab valdkond kaks korda rohkem tehnilise haridusega spetsialiste kui täna ja omast kogemusest saan täie kindlusega elukutse valiku inspiratsiooniks öelda, et energeetikuna saab käia väga palju erinevaid teid pidi. Neid teid soovimegi Positroni raames tutvustada, kasvõi väikese, kuid inspireeriva kogemusena”.
Kogemusi ja teadmisi avardav programm
Positron 2024 raames toimub ka noorte elektrikute kutsevõistlus “Noor meister 2024”, mis on ellu kutsutud koostöös HARNOga. Võistlusel osalevad kõik üheksa elektrikuid õpetavat kutsekooli, pakkudes pingelist ja inspireerivat vaatemängu, kus noored saavad demonstreerida oma oskusi ja teadmisi.
Lisaks töötubadele ja võistlustele saavad noored osa Aare Baumeri elektrietendustest, Kvark teadusteatri etendustest ning aruteludest taastuvenergiast energeetikavaldkonna küberjulgeolekuni välja. Festivali kava on loodud selleks, et avardada osalejate teadmisi koos praktiliste kogemustega, mis võiksid neid tuua elektrialadele.
Festivalil lavale astuvatest ekspertidest näiteid tuues märkisid korraldajad Ragle Raudseppa, kes oma igapäevases tööelus arendab vesinikul põhinevaid energialahendusi ja kes kõneleb noortele oma kurvilisest teekonnast energeetikasse. Ka räägib Bolti tehnoloogia juht Jaan Hendrik Murumets oma teekonnast ning Fermi Energia, Sunly ja Enefit võtavad teemaks arutada tuleviku energiast Eestis. Veel astuvad üles Reigo Kebja, Ott Pukk, Arno Raadom, Rainer Saks, Mikk Tootsi, Asso Soosalu ja teised.
Lisaks valdkonna ekspertidele saab nii reedel kui ka laupäeval kaasa elada populaarsetele artistidele. Reedel esinevad Villemdrillem ja Karl Killing, laupäeval aga Clicherik & Mäx. Festivali juhivad Andreas Melts ja Robert Reesaar.
Elektrivaldkonna noortefestival Positron 2024 toimub 11.-12. oktoobril Eesti Näituste messikeskuses. Festival on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine Positroni kodulehel positron.ee. Üritus on suunatud eelkõige 14-24-aastastele noortele, kuid oodatud on ka lapsevanemad, õpetajad ja ümberõppijad.
Eesti Elektritööde Ettevõtjate Liidu (EETEL) algatusel sündinud noortele mõeldud haridusfestival Positron on suunatud elektrivaldkonna populariseerimisele. Positronil saavad noored tutvuda energeetikavaldkonna õpivõimaluste ja tööandjatega, osaleda praktilistes töötubades ja vaadata pealaval toimuvat meelelahutust. Iga-aastase ürituse juhtmõte on “Avasta enda tulevik elektrivaldkonnas”. Tasuta pääsme festivalile saab Piletilevist.