EETELi TOP 2022 parimad on ESB Service Group, Glamox ja OBO Bettermann

 

EETEL tunnustab häid majandustulemusi näidanud liikmeid. 2021. aasta majandustulemuste järgi on TOP 2022 kolm parimat ettevõtet elektrikilpe valmistav ESB Service Group, valgustuslahenduste tootja Glamox ja elektrimaterjalide tootja OBO Bettermann.

Kaarel Jänes, EETELi tegevjuht ütleb, et 2021. aasta tulemuste järgi olid elektriala parimad ettevõtjad elektrimaterjalide ja -seadmete tootjad. Põhjusi saab ilmselt otsida nii elektrienergia hinnakasvust kui ka kliimapoliitika ja energiasäästu otsimise tagajärgedest, kus elektritarbijad soovivad ökonoomsemaid lahendusi. Lähituleviku osas näeb tegevjuht, et ehitusturu jahenemise tõttu saab ilmselt raskeim olema sisepaigaldajatel. Tervikuna on aga näha elektriehituses järgnevatel aastatel laia tööpõldu tulenevalt rohepöörde realiseerimisest ja transpordi elektrifitseerimisest. 

EETEL valib enda liikmete seast igal aastal parimad põhimõtte järgi, mis arvestab käivet ja kasumit ning nende kasvu, käiberentaablust, varade puhasrentaablust ja bilansimahtu. Kümne parima ettevõtte hulka jõudsid veel hulgimüüja Onninen, elektrivõrkude ehitajad Instwork, Connecto Eesti, Kagu Elekter ja Elidor Elektritööd, sisepaigaldaja Tallinna Elekter ning elektrikilpide valmistaja Raasiku Elekter. 

Lisaks kolmele parimale tunnustati tänavu esmakordselt ka tegevusvaldkondade parimaid. EETELi liikmete seas on parim elektrimaterjalide tootja Glamox, parim elektrimaterjalide müüja Onninen, parim sisepaigaldaja Tallinna Elekter, parim elektrivälisvõrgu ehitaja Instwork ning parim elektriprojekteerija Edites.

Roland Elbre, ESB Service Group’i tegevjuht toob õnnestunud aasta põhjuseid välja kolm: õige meeskond, õiged otsused ja õige strateegia. „Turg kasvas ja inflatsioon aitas meid. Sel aastal kasvame veel 30%. Tulevat aastat silmas pidades, sõltume ehitusturust ja oleme äraootaval seisukohal, tormakaid otsuseid ei tee, aga püssi põõsasse ka ei viska,“ räägib Elbre. ESB Service Groupi käive oli mullu 8,4 miljonit eurot, tööd antakse 70 inimesele.

Glamoxi müügidirektor Valdo Ruul ütleb samuti, et 2021. aasta oli hea nii tellimuste kui ka müügi poolest. Samuti oli käesoleva aasta algus väga hea, teises pooles on hakanud ilmnema nõrgenemise märke. Ettevõtte kasvu toetavatest sammudest kõneldes mainib ta, et 2020. aastal koliti Rootsi tehas Keilasse ja kõige tihedamal koroona ajal võeti juurde 70 töötajat. Hakati valmistama uusi valgusteid. Tehase üleviimine toimus tema sõnul nii sujuvalt ja ilma ühegi katkestuseta tootmises ja logistikas, et kliendid ei saanud midagi aru. Ettevõtte käive oli 2021. aastal ligi 75 miljonit eurot, tööd antakse üle 200 inimesele.

Jürgen Riit, OBO Bettermann Eesti müügipiirkonna juht ütleb, et parimate sekka saadi, kuna  mullu tehti häid otsuseid ja head tööd. Käibekasvule aitas omajagu kaasa ka inflatsioon ja muutunud olukord ehitusturul. Toetuda saab tugevale tehnilisele personalile, kohalikule laole, kus on enamus vajaminevatest elektriinstallatsiooni materjalidest olemas ning kiirele logistikale. „Ka käesoleval aastal läheb hästi, meie käive kasvab. Praegu tundub, et ehitusturg on veel heas seisus, järgmise aasta ehitusmahtu on hetkel keeruline hinnata,“ kinnitab Riit. OBO Bettermanni käive oli 2021. aastal 6,1 miljonit eurot ja seal töötab 12 inimest.