Palling: elektrivõrgud vajavad lisaraha

Delfi Majandus

Päevaleht/Pressifoto

RiigikPalling: elektrivõrgud vajavad lisarahaogu majanduskomisjoni ja Eesti Energia nõukogu liikme Kalle Pallingu sõnul tuleks kiiremas korras majanduskomisjoni ja MKM’i poolt 2012. aasta alguses vaadata üle jaotus- ja põhivõrkude hinnaregulatsioonide põhimõtted.

„Kui suur osa Eesti elektrivõrgust on seisus, kus see väiksemagi tormi tõttu lakkab töötamast, tuleb leida ka muid lahendusi lisaks tänastele, mis lubavad investeerida vaid tarbijaid ahistava võrgutasu arvelt. Pikemas plaanis tuleks ka tõsiselt kaaluda Euroopa Liidu vahendite suunamist võrkude ümberkujundamisesse ja remonti,” lausus Palling.

Palling lisab, et täna peab konkurentsiameti poolt kehtestatud regulatsiooni järgi iga võrku investeeritud sendi lisama võrgutasule, mis aga moodustab suurima osa elektriarvest. „Sisuliselt otsustab täna konkurentsiamet oma hinnaregulatsiooniga, kui paljude inimeste elektrivarustus rikkekindlaks muudetakse. Parema varustuskindluse tagamiseks peaksime hoopis kaaluma ka muid alternatiive, mis ei koormaks elektritarbijat. Vastasel juhul säilib tänane olukord, kus suur hulk kliente on tuulise ilmaga elektrita veel vähemalt kümmekond aastat,” ütles parlamendisaadik.

Pallingu sõnul laiutavad endiselt maapiirkondades aga ka linnades õhuliinid, mille peaks kiiremas korras välja vahetama maakaabli vastu. „Juba täna annavad remonditud piirkondades just kaabelliinid efekti rikete vähendamisel. Olgugi, et algne investeering on maakaabli puhul oluliselt kallim. Olukord, kus kümned tuhanded inimesed peavad jõulupühi ilma elektrita ja tuhanded võtavad uue aasta vastu pimedas, ei ole kuidagi normaalne,” rõhutas riigikogulane.