Parts: aastaks 2025 võib olla 75 protsenti elektriliinidest maa all

 www.DELFI.ee
06. veebruar 2012 20:40
Foto: Siim Lõvi
 
Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts kinnitas riigikogus aurpärimisele vastates, et praeguses tempos jätkates suudetakse ligi 75 protsenti elektriliinidest aastaks 2025 maa alla viia.
"Praegu kehtivad võrgutasud võimaldavad igal aastal uuendada ligikaudu tuhat kilomeetrit liini, millest enamiku moodustab maakaabel," ütles Parts, vahendab BNS.
Peamiseks probleemiks ei majandus- ja kommunikatsiooniministri sõnul mitte niivõrd elektrivõrgu vanus ja seisukord, vaid see, et 35 protsenti Eesti õhuliinidest läbib metsi ja tugev tuul murrab puid väljaspool liinikoridori. "Sellest järeldub, et selliseid rikkeid ei saa ära hoida tänase võrgu ja ettenähtud liinikoridoride hooldamist teisiti korraldades," sõnas Parts.
"Pikaajalises perspektiivis on lahenduseks maakaabel ning puude okste osas tavalisest õhuliinist tunduvalt tugevam õhukaabel. Ehk investeeringud tuleb suunata nendesse lahendustesse," ütles minister.
Parts kinnitas, et kogu tarbijate poolt võrgutasuna makstav raha läheb praegu võrkude hooldamiseks ja arendamiseks ning jaotusvõrgust pole dividende võetud.
Investeeringud suunatakse Partsi sõnul esmajoones liinidele, kus saab võrgu töökindlust parandada korraga suurimal hulgal klientidel. Metsasele alale õhuliini ei paigutata, vaid ehitatakse maakaabelliin, samuti kasutatakse kahe alajaama vaheliste liinide uuendamisel alati maakaablit.
Lõppenud aastal ehitati ministri sõnul keskpinges 95 protsenti liinidest maa- ja viis protsenti õhukaablina ning madalpinges 66 protsenti maa- ja 34 protsenti õhukaablina.