Tervitame uut liiget – Solarflow OÜ

Solarflow on inseneribüroo, mis on loodud uusaegsete elektrisüsteemide arendamiseks, projekteerimiseks ja nende töö analüüsimiseks. Ettevõte läheneb päikeseenergiast elektri tootmise ideedele asjatundlikult –  alates päikeseelektrijaama (PEJ) planeerimisest kuni reaalse tulemuseni objektil.

Ettevõtte juht Robert Mägi ütleb, et ettevõtte jaoks on suur au olla osa elektriala kompetentsist, olles EETELi liige. Liitumine oli teadlik valik. „Oleme alati ennast positsioneerinud kui elektriala ettevõte, mis soovib panustada just selle ala arengusse ja teha seda kõrgel tasemel,“ märgib Solarflow juht. Ta töötas varem eri elektroenergeetika ettevõtetes, kes on juba EETELi liikmed. „Moodustades Solarflow inseneribüroo, oli soov saada liikmeks kohe algusest peale, kuid enne pidime ennast kehtestama ja proovile panema ning nüüd, kolm aastat hiljem, saime julgustust ja soovitusi. Tahame välja tuua Lepna Elekter OÜ ja Eltech Solutions OÜ, kes meile soovitused andsid.“

Solarflow uhkus on mõõteseadmete park

Millega Solarflow tegeleb? „Nõustame PEJ rajamist kõigil etappidel ning töötame välja jaama optimaalseima lahenduse. Kasutame oma töös spetstarkvara, millega prognoosime PEJ tootlused ning koostame eri konfiguratsioonid. Töötame ka PEJ liitumistega, seega saab koos PEJ projektiga meie kaudu ka pädeva kesk- ja madalpinge võrguosa projekti,“ räägib Mägi.

Mille poolest on ettevõte tubli? „Meie uhkus on mõõteseadmete park ning tugevad erialased teadmised. See annab meil võimaluse osutada professionaalset PEJ hooldus- ja remonditeenust. Oleme üks esimesi Eesti ettevõtteid, kes juba kaks aastat tagasi, võttis kasutusele ja pakub oma klientidele PEJ osa alalisvoolu mõõtmisi, vastavalt EVS-EN 62446-1 standardile ning lisaks paneelide termograafilist uuringut, mis aitab kiirelt ja turvaliselt avastada probleeme päiksepaneelides. Täna on need mõõtmised muutunud kohustuslikuks PEJ elektripaigaldiste auditeerimisel ning oskame oma kogemuste põhjal spetsialistidele kvaliteetset nõu anda,“ jätkab Solarflow juht.

 Ettevõtlusharu, kuhu investeeritakse miljoneid

Ajas tagasi vaadates oli meil 2011. aastal ainult mõni julge, kes lasi endale päikeseelektrijaama paigaldada ja tootmisest üle jääva elektrienergia võrku tagasi suunas, arutleb Robert Mägi. Kümme aastat hiljem on meil aga tuhandeid elektrienergiat päikeseelektrijaamades oma tarbeks või müügiks tootjaid. Mõnest entusiastist on välja kasvanud terve ettevõtlusharu, kuhu investeeritakse miljoneid. Oluline on see, et investoritel on tekkinud tehnoloogia vastu usaldus ning arusaam, et tegemist on tulusa investeeringuga. Elektri tootmise tehnoloogia on kogu aeg muutuses ja seda arendatakse üle maailma väga kiiresti. Seoses elektrihinna jätkuva tõusuga ei oma enam isegi tähtsust, kas PEJ rajamiseks on mõni toetusmeede või mitte – nende elektripaigaldiste püstitamine jätkub erasektoris kindlasti. Koduseadmed, soojus, valgus, eri tüüpi sõidukid – kõik vajavad lähitulevikus kordades rohkem elektrienergiat ja siin tulevad appi hajatootmisega seotud targad võrgud, mille üks osa on kahtlemata PEJ.

Akupangaga hübriidsüsteemid tulevad kodumajapidamistesse

Täna on meie kliendid järjest rohkem valimas oma PEJ süsteemidele akupangaga hübriidlahendusi, mis aitavad hommikused ja õhtused tarbimise tipptunnid viia üle akupanga toitele. Sealjuures oskab selline lahendus oma akupanka päikesepaneelide või päeva odavaima elektribörsi hinna järgi mugavalt ja märkamatult valmis laadida. Ennustan, et lähima 5 aasta jooksul moodustavad sellised hübriidsüsteemid enamiku kodumajapidamistes kasutatavatest PEJdest. Kuulun jätkuvalt pragmaatiliste elektriinseneride hulka, kes saavad aru, et kõik kasutusel olevad elektritootmise tehnoloogiad on vajalikud ning vajame elektrit ka pimedal, tuulevaiksel ja talvisel ajal. Samas on päikeseenergeetika väga võluv ja kaasaegset lähenemist pakkuv võimalus stabiilsete elektrivõrkude toetamisel ning üks kindel osa meie tuleviku tarkvõrkudest. Ka sinna, kuhu täna klassikaline elektriühendus veel ei ulatu, on täna olemas nutikad off-grid lahendused, mis tõstavad ja toetavad meie elukvaliteeti. Klassikalised on-grid lahendused annavad meile võimaluse toota vajaliku elektrienergia koguse siin samas tarbimiskohas. Hübriid on-grid lahendused aitavad meil leevendada elektrienergia hinnakõikumisega seotud riske ja tarbida päikesepaneelidest kogutud elektrienergiat ka siis, kui päike ei paista. Osa sellistest hübriidlahendustest oskab toime tulla ka kõige karmimates tingimustes, kui väline elektriühendus peaks mingil põhjusel katkema. Päikeseenergeetika on tulnud selleks, et jääda, on Robert Mägi veendunud.

Solarflow klientide seast leiab EETELi liikmeid, lisaks on siin omavalitsusi, kohalikke ja rahvusvahelise haardega ettevõtteid. Suur osa Solarflow projektide tellijatest on päikeseenergia sektori ettevõtted, tugevad päikeseparkide ehitusfirmad. Inseneribüroo eelmise majandusaasta müügitulu oli 64 000 eurot ja ettevõttes on täna ametis kaks töötajat.