Are Veski: Avatud elektrituru toetuseks. Emotsioonideta

Eesti Päevaleht
13. detsember 2012 11:48
Are Veski, Eesti Elektritööde Ettevõtjate Liidu tegevdirektor

Are Veski<br>FOTO: ERAKOGU

Are Veski
FOTO: ERAKOGU

Eesti elektrituru avanemist saadavad massimeediast üles köetud, valdavalt pessimistlikud noodid. Tavatarbija teab, et turg avaneb ja hind tõuseb! Ja hinna tõusus on süüdi turu avanemine, ning poliitikud ja ametnikud, kes selle apsu läbi lasid.
Elektriala asjatundja ja majandusinimese vaatevinklist on aga olukord tükk maad parem. Olgu kohe öedud, et EETEL – Eesti Elektritööde Ettevõtjate Liit – ei tegele elektri müügiga, ja allakirjutanu ei esinda seega mitte ühegi turuosalise huve.
Minu arvates elektrituru avanemisega seondub üks ja ainumas negatiivne nüanss: elektriturg avaneb sellest päevast, mil vääramatult lisanduv keskkonnamaks nii või teisiti oleks energia hinda tõstnud! Ja selles pole teps mitte süüdi poliitikud ja ametnikud. Euroopa Liidu liikmestaatusega kaasneva turvalisuse ja hüvede taustal on meil ka oma kohustused. Elektri hinda lisanduv keskkonnamaks on paraku üks nendest – meeldib see meile või mitte.
Elektritarbijana ei meeldi ka minule hinna tõus teps mitte. Elektriala inimesena olen aga veendunud, et kuigi turu avamise õied ei tundu eriti hästi lõhnavat, saavad viljad olema kahe- kuni nelja-aastases perspektiivis tunduvalt magusamad.
Meie põhjanaabrite elektriturg avati vabale konkurentsile aastail 1995-1998. Töötasin sel ajal põhjamaade energiagigantide Imatran Voima OY (praegune Fortum) ja Vattenfall AB ühisettevõttes – seetõttu õnnestus seda põnevat protsessi näha seestpoolt. Lühidalt – põhjanaabrite juures ,kus elektri tootjaid-müüjaid on sadu, kaasnes turu avanemisega elektri hinna alanemine aastateks.
Eesti elektrituru avanemise eripäraks on see, et tõeline turukonkurents areneb välja siis, kui rohkem müüjaid turule tuleb – oluliseks murranguks saab olema Estlink2 merekaabli käikuandmine 2014 aastal. Seniks võiks tõsiselt kaaluda kuni aastase fikseeritud hindadega paketi valikut.
Jagaksin elektripaketi valimiseks mõned lihtsad praktilised kogemused. Nii, nagu Soome elektrituru avamisel , käib ka Eesti turul praegu küllaltki raevukas „maavõistlus“ eri pakkujate vahel. Turuosa võitmise nimel tehakse mõnikord pakkumisi, millega kliendile makstakse tegelikult peale – see on võimalus, mida on paketti valides tark ära kasutada. Ennustan, et vähemalt kaks-kolm elektrimüüjat on aastaks 2014 massiivses kahjumis, neist üks-kaks tõenäoliselt lõpetavad pankrotiga.
Elektriga kütja valigu paketti hoolega
Mina kütan oma kodu maasoojuspumbaga – aastane elektritarbimine kokku üle 14000 kWh, sellest öine tarbimine üle poole.
Parima paketi valikul kasutasin lihtsaid veebiportaale avatud2013.ee ja www.energiaturg.ee. Tarbija jaoks on asi tegelikult väga lihtsaks tehtud – sisesta oma isikuandmed – ning süsteem leiab ise üles teie kodu ja suvila tarbimisandmed- ning pakub välja ka paketid. NB ! Kuutasuga paketi puhul tuleb see endal arvutada oma kuu keskmise tarbimisega.
Mõne hiireklikiga saab internetis ka parima pakkujaga lepingud tehtud. Ja kui paari kuu pärast tundub, et valik ei olnud parim – siis saab ka lepingu vaevata üles öelda. Vanamemmed, kes internetti ei kasuta – küsige abi oma lastelt või tuttavatelt, kel on arvuti – kindlasti saavad heameelega aidata.
Omaenda kodu jaoks otsustasin valida fikseeritud hindadega paketi, millega aastas säästan ligi 50 eurot – selline oli erinevus kahe parima pakkuja vahel. Kevade poole vaatan kindlasti üle, kas tasuks müüjat vahetada. Muutuva hinnaga (börsihinnal põhinevad) pakettide valijad peaks arvestama, et just talvekuudel on hinnad börsil tavaliselt kõrgemad – mida omakorda tasakaalustab suvine madalam hind.
Kui te ei kasuta elektrit kütteks, ei ole parima paketi valikust saadav otsene sääst võib-olla märkimisväärne. 200 kWh kuutarbimise puhul on praeguste pakkujate erinevus 2…4 eurot aastas.
Sellele vaatamata soovitan kõigil selle väikese vaeva ära näha, et enesele parim valik teha – sellega väetate terve turukonkurentsi põldu – mille magusamaid vilju saategi nautida mõne aasta pärast, kui elektriturg on oma küpsuse saavutanud. Täna me ei tea, kas ja kui palju elekter siis odavam on. Samas on selge, et avatud elektriturul saab see olema soodsam, kui oleks suletud turu tingimustes.